Eglė Daugėlaitė-Kryževičienė: Konstitucijos egzaminas dar viena pilietiškumo šventė, į kurią ir kviečiu


Viena Konstitucijos egzamino ambasadorių – Eglė Daugėlaitė – eterio veidas ir balsas, kuris priverčia lengviau lipti iš lovos ir kartu pradėti dieną . Šį kartą Eglė kviečia pasitikrinti žinias ir prisijungti prie pilietiškos akcijos spalio 3 dieną 12 val., nes, anot žurnalistės, smagu sudalyvauti ir žinoti, kad puikiai išmanai pagrindinį šalies įstatymą.

Esate viena iš Konstitucijos egzamino ambasadorių, kaip manote, ar svarbūs šiais laikais ambasadoriai ir ar verta Lietuvos gyventojus skatinti laikyti egzaminą?

Manau, svarbiau priminti, kad toks vyksta, o ar verta – jau kiekvienas nusprendžia pats.

Nemanau, kad yra žmonių, aklai sekančių nuomonės formuotojų pėdomis, tiesiog smagu turėti kanalą, kuriuo galima priminti žmonėms svarbius, įdomius dalykus, įvykius, renginius, akcijas. Socialinės medijos šiandien išties įgalina žinutes pasklisti žaibo greičiu ir pasiekti platesnę auditoriją, neretai sukurdamos ir teigiamą atoveiksmį, ne tik veiksmą.

Neseniai susilaukėte pirmagimio, kaip manote, kada reikėtų pradėti rūpintis vaiko pilietiniu švietimu? Ar pamenate, kada pačiai pirmą kartą teko suvokti, kas yra pilietiškumas ir kokia jo svarba?

Manau, kad pilietinis švietimas turėtų prasidėti nuo darželio. Pamažu tikrai galima vaikui įskiepyti svarbus dalykus: meilę savo tėvynei, paaiškinti, kodėl svarbu balsuoti arba būti bendruomeniškais. Tai tėvų atsakomybė, savo pavyzdžiu užkrėsti vaikus, bet jokiu būdu nedaryti to varu. Man būtent taip ir buvo – tėvai rodė savą pavyzdį ir to užteko.

Daugelis įsivaizduoja Konstituciją, kaip statišką, gal net nuobodų dokumentą. Tačiau tai labai klaidingas įspūdis – Konstitucija tiek savo raide, tiek dvasia labai dinamiška ir įdomi, o su jos konkrečiais straipsniais dažnai susiduriame kasdienybėje, patys net to nesuprasdami. Užduotis jums – kaip pritaikytumėte Konstituciją kasdieniame gyvenime?

Pritaikyčiau išmaniajame įrenginyje. Pavyzdžiui, kasdien kaip priminimą gauti po vieną Konstitucijos straipsnį. Tai galėtų būti mobilioji aplikacija.

Ar pati esate dalyvavusi Konstitucijos egzamine? Ar gyvenime pritariate principui, kad svarbu ne laimėti, o dalyvauti?

Taip, esu dalyvavus, ir supratau, kad reikėjo pasikartoti, dar kartą perskaityti LR Konstituciją, prisiminti tam tikrus skaičius. Žinoma, smagu dalyvauti, bet dar smagiau yra žinoti, kad puikiai išmanai pagrindinį šalies įstatymą.

Konstitucijos egzaminas šiais metais – jau 13-tas. Ką patartumėte tiems, kurie šiemet tik pirmąjį kartą planuoja išbandyti savo žinias?

Pasikartosiu, bet siūlau atsiversti LR Konstituciją ir lėtai perskaityti, paanalizuoti, prisiminti tam tikrus skaičius. Jei norite pereiti į kitą egzamino etapą, tikrai pravers mano patarimas. Jei norite tiesiog išmėginti savo žinias – prisiminkite kur ir kada. Egzaminas vyks spalio 3 d. 12 val. internete arba savivaldybėje.

Šių metų renginio šūkis: „BALTIJOS KELIU – Į NEPRIKLAUSOMĄ LIETUVOS VALSTYBĘ!“. Egzamino organizatoriai ne tik nori paminėti Baltijos kelio jubiliejų, bet ir sieja šią temą su kitais svarbiais šių metų įvykiais – vyko net 3 rinkimai ir 2 referendumai. O nepriklausomi rinkimai būtent ir yra svarbiausiais nepriklausomos valstybės, į kurią pradėjome eiti Baltijos keliu, simbolis. Taigi, ar spėjote pareikšti savo valią visuose gausiuose rinkimuose? Ką jie jums reiškia?

Man šie metai ir kaip pilietei, ir kaip žurnalistei buvo labai svarbūs. Laukiau visų rinkimų, smagu būti įvykių sūkuryje, stebėti rezultatus, klausytis politologų analizių, rengtis pokalbiams su ekspertais. Specialiai laukdavau rinkimų dienos, neidavau iš anksto balsuoti, nes sekmadieniai man buvo tarsi mažos pilietiškumo šventės. Kaip gražu buvo stebėti pirmąkart balsuojančius jaunuolius ir tą momentą, kai jiems įteikiama šalies Konstitucija. Pavydėjau baltai, nes kai man buvo 18, ir pirmąkart balsavau- tokių simbolinių dovanų nebuvo. O į kitus rinkimus už rankos vesiuosi 2019-aisiais gimusį naują Lietuvos pilietį, labai stengsiuosi, kad jam pilietiškumo nestigtų.

Ko palinkėtumėt, ką patartumėt būsimiems šių egzamino dalyviams?

Aš palinkėčiau tiesiog puikiai praleisti laiką, testo klausimus atsakinėti sąžiningai, dėl savęs. Nes šis egzaminas dar viena pilietiškumo šventė, į kurią ir kviečiu.

 

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos organizuojamo Konstitucijos egzamino, kurį globoja Prezidentas Gitanas Nausėda, pirmasis etapas šiemet įvyks spalio 3 d. Egzaminas bus laikomas visų 60 Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse, LR Seime, mokyklose ir įkalinimo įstaigose. Pirmasis etapas vyks ir egzamino partnerio DELFI portale. Žinią apie Konstitucijos egzaminą padeda skleisti projekto partneriai: DELFI ir LRT.

Daugiau informacijos apie egzaminą: http://konstitucijosegzaminas.lt

Visos naujienos