J. Kraujelytė: Konstitucija man pirmiausia yra knyga apie svarbiausias valstybės vertybes ir pagrindinius principus

Spalio 4 d. Teisingumo ministerija visus kvies pasitikrinti savo žinias Konstitucijos egzamine. Šių metų Konstitucijos egzamino viena iš ambasadorių – dainuojanti teisininkė Justė Kraujelytė.

Esate viena iš Konstitucijos egzamino ambasadorių. Ką Jums reiškia šios pareigos?

Konstitucijos ambasadorės pareigos man – garbė ir atsakomybė. Konstitucija man pirmiausia yra knyga apie svarbiausias valstybės vertybes ir pagrindinius principus. Ji yra esminis valstybės egzistavimo dokumentas, iš kurio kildinamos tiek teisės, tiek pareigos. Konstitucija yra visa apimanti. Todėl suprasti, žinoti, gebėti pastebėti pamatinius dalykus ir įsisąmoninti Konstitucijoje įtvirtintas vertybes ir taisykles yra būtinybė kiekvienam brandžiam piliečiui. Manau, kad labai svarbu pažinti savo šalies Konstituciją, norint ne tik suprasti valstybės valdymo tvarką, suvokti vykstančius procesus, žinoti teises ir pareigas, bet, esant būtinybei, ir jas ginti.

Studijavau Vilniaus universitete, esu teisės magistrė. Nors ir pasirinkau visai kitą profesinį kelią, konstitucinės teisės studijos leido suprasti, vertinti ir įsisąmoninti pamatinius dalykus, kurie svarbūs kiekvieną dieną, jaustis atsakingai kaip pilietei.

Kodėl kiekvienas Lietuvos pilietis turėtų pasitikrinti savo žinias laikant Konstitucijos egzaminą?

Negalime priversti žmonių daryti to, kas jiems ne prie širdies, vis dėl to norėčiau skatinti domėtis, mokytis, pažinti, suprasti. Jokie pokyčiai negalimi be susipratusios ir išsilavinusios visuomenės, kuri žino ne tik teises, bet ir pareigas. Kviesčiau prisijungti ir visus, gyvenančius Lietuvoje, dalyvaujančiuose šalies gyvenime, besidominčius mūsų valstybe, nagrinėti ir pažinti šį dokumentą bei išbandyti savo jėgas.

Kuris Konstitucijos įstatymo straipsnis Jums atrodo svarbiausias / įdomiausias?

Įdomiausi, ir svarbiausi man Konstitucijos 25, 28 ir 42 straipsniai. Konstitucijos 25 ir 28 straipsniuose iš esmės įtvirtinama žodžio ir įsitikinimų laisvė. Tai, mano nuomone, yra vienas svarbiausių dalykų sąmoningai ir gebančiai kurti, augti visuomenei. Laisvė turėti ir ginti savo nuomonę, bet tuo pačiu ir pareigą nepažeisti kitų interesų ir nesikėsinti į teisinius gėrius, laikytis įstatymų. Manau, kad tai susiję ir su tolerancija, ir su pagarba, gebėjimu siekti ir ginti savo interesus, nepažeidžiant kito interesų. Man tai yra vertybė, apie kurią galvoju kasdien.

Konstitucijos 42 straipsnyje įtvirtinta mokslo, kultūros, tyrinėjimų laisvė. Tai reiškia, kad tai yra valstybės saugomas ir puoselėjamas gėris. Man, kaip muzikantei ir autorei, šis straipsnis svarbus, nes įtvirtina kūrybos, autorinių teisių apsaugą ir įstatyminę gynybą. Nors tam prireikė laiko, džiugu, kad Konstitucijoje įtvirtinti principai pagaliau Lietuvoje plėtojami ir įgyvendinami autorių teisių apsaugoje.

Ar dalyvausite šiemet vykstančiame egzamine?

Bandysiu dalyvauti, tai būtų tikrai labai geras iššūkis.

Ko palinkėtumėt ir patartumėt būsimiems egzamino dalyviams?

Egzamino dalyviams patarčiau žvelgti plačiau ir mąstyti, nepabijoti atsakinėti drąsiai ir prisiminti svarbiausias Konstitucijoje įtvirtintas vertybes.

Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos organizuojamo Konstitucijos egzamino, kurį globoja Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pirmasis etapas šiemet įvyks spalio 4 d. Egzaminas bus laikomas visų 60 Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėse, LR Seime, mokyklose ir įkalinimo įstaigose. Pirmasis etapas vyks ir egzamino partnerio DELFI portale. Egzaminą organizuoti padeda Mykolo Romerio universitetas, Lietuvos savivaldybės, Švietimo ir mokslo ministerija, ParcelABC, Mediatraffic. Žinią apie Konstitucijos egzaminą padeda skleisti projekto partneriai: DELFI ir LRT.

Informacija apie egzamino organizavimo tvarką: http://konstitucijosegzaminas.lt

Visos naujienos